’10 mins in the Green Room’

’10 mins in the Green Room’

From 1 pm Sunday The Green Room

‘Ailan Cruze

‘Ailan Cruze

1 pm Saturday – Pub Ballroom
3 pm Saturday Curtain Fig Stage
1.30 pm Sunday – Obi’s Garden Vibe

All Strings Attached

All Strings Attached

10 pm Friday – Community Hall
11 pm Saturday – Community Hall
3.30 Saturday – The Gem Gallery – workshop

All Strings Attached

All Strings Attached

3.30 pm Saturday The Gem Gallery

Argentine Tango – TangoCraze

Argentine Tango – TangoCraze

11.30 am Saturday – Community Hall

Becci Nethery

Becci Nethery

9.45 pm Friday – Pub Ballroom
11.45 am Saturday – Obi’s Garden Vibe
10 am Sunday – Quincan Café – Festival Songcircle

Bella Cappella

Bella Cappella

10 am Saturday – Pub Ballroom
1 pm Saturday – Curtain Fig Stage

Benny & The Clones

Benny & The Clones

7 pm Friday – Community Hall
7 pm Saturday – Garden Stage
10 am Sunday – Garden Stage

Bliss

Bliss

10 am Sunday – Children’s Festival
12.15 pm Sunday – Quincan Café

Blue Reed

Blue Reed

12 noon Saturday – The Gem Gallery – Workshop
9 pm Saturday – Curtain Fig Stage
11.45 am Sunday – Obi’s Garden Vibe

Bluegrass Bass for Beginners – RedCrow

Bluegrass Bass for Beginners – RedCrow

12.30 pm Sunday – The Gem Gallery

Bluegrass Guitar – Innes Campbell

Bluegrass Guitar – Innes Campbell

11 am Sunday St Mark’s Church

Bluegrass Mandolin – Jody Bell

Bluegrass Mandolin – Jody Bell

2.30 pm Sunday The Gem Gallery

Bobby Maguire

Bobby Maguire

7.45 pm Friday – Quincan Café
12.15 pm Saturday – Curtain Fig Stage

Bosa Nova – Franko Brasileiro

Bosa Nova – Franko Brasileiro

3 pm Sunday – St Mark’s Church

Breakfast & Djungle Djam

Breakfast & Djungle Djam

9 am – 12 noon Saturday – The Gem Gallery

Breakfast & Djungle Djam

Breakfast & Djungle Djam

9 am – 12 noon Sunday – The Gem Gallery

Cam Kettle

Cam Kettle

12.45 pm Sunday – Pub Ballroom

Cat Canteri

Cat Canteri

1.45 pm Saturday – Pub Ballroom – Album Launch
7 pm Saturday – Curtain Fig Stage
1.30 pm Sunday – Quincan Cafe

Cat Canteri Album launch

Cat Canteri Album launch

1.45 pm Saturday – Pub Ballroom

Cigány Weaver

Cigány Weaver

11 pm Friday – Garden Stage
8 pm Saturday – Community Hall
2 pm Sunday – Garden Stage

Django in the Djungle

Django in the Djungle

9 am – 12 noon Saturday – The Gem Gallery
9 am – 12 noon Sunday – The Gem Gallery

Don’t Forget to Breathe – Ella Belfanti

Don’t Forget to Breathe – Ella Belfanti

2 pm Sunday – St Mark’s Church

Earth’s Calling

Earth’s Calling

7 pm Friday – Obi’s Garden Vibe
1.30 pm Saturday – Quincan Café
8.30 pm Saturday – Curtain Fig Stage

Ella Belfanti

Ella Belfanti

10.30 pm Friday – Pub Ballroom
10.45 am Saturday – Curtain Fig Stage
8.15 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
2 pm Sunday – St Mark’s Church – workshop

Festival SongCircle

Festival SongCircle

10 am Sunday – Quincan Café

Franko Brasileiro

Franko Brasileiro

10.30 am Saturday – Pub Ballroom – Riffs, Licks & Chops
7.30 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
12.45 pm Sunday – Quincan
3 pm Sunday – St Mark’s Church – workshop

From the Cradle to The .Wav – RedCrow

From the Cradle to The .Wav – RedCrow

4.30 pm Saturday – The Gem Gallery

Gar MacLeman

Gar MacLeman

7.45 pm Friday – Obi’s Garden Vibe
3.45 pm Saturday – Quincan Café
11.30 am Sunday – Quincan Café
1 pm Sunday – St Mark’s Church – workshop

Gentle Persons Club

Gentle Persons Club

8 pm Friday – Garden Stage
3.30 pm Saturday – Garden Stage
10.30 am Saturday – Community Hall – workshop
11 am Sunday – Garden Stage

Good Tunes with David De Santi

Good Tunes with David De Santi

Pub Verandah – 12.15 pm Saturday

Gypsy Swing – Blue Reed

Gypsy Swing – Blue Reed

12 noon Saturday – The Gem Gallery

Harmonica – Lucky Phil

Harmonica – Lucky Phil

4.30 pm Sunday The Gem Gallery

Hello Tut Tut

Hello Tut Tut

11 pm Friday – Community Hall
10 pm Saturday – Community Hall
4.30 pm Sunday – Garden Stage

Jam Session

Jam Session

ALL WEEKEND
Yungaburra Pub Veranda

Janggaburru Stories – Uncle Laurie Padmore

Janggaburru Stories – Uncle Laurie Padmore

10 am Sunday – Quincan Café
Various times (see the blackboard) Janggaburru Stories Marquee

Jenny Mitchell

Jenny Mitchell

8.45 pm Friday – Pub Ballroom
12.30 pm Saturday – Garden Stage
2.45 pm Sunday – Pub Ballroom

Jo Davie

Jo Davie

4.30 pm Saturday Pub Ballroom
10 pm Saturday – Garden Stage
10 am Sunday – St Mark’s Church – workshop
12.15 pm Sunday – Obi’s Garden Vibe

Jody & Innes

Jody & Innes

11.15 pm Friday – Pub Ballroom
10.30 am Saturday – Pub Ballroom (Innes) – Riffs, Licks & Chops
12.30 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
4.30 pm Saturday – Quincan Café
11 am Sunday – St Mark’s Church (Innes) workshop
2.30 pm Sunday – The Gem Gallery (Jody) workshop

Joe & Harmony

Joe & Harmony

9.15 pm Friday – Obi’s Garden Vibe
2.15 pm Saturday – Quincan Café
10 am Sunday – Curtain Fig Stage

John Buttigieg

John Buttigieg

10.30 am Saturday – Pub Ballroom – Riffs, Licks & Chops
7 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
11 am Sunday – Obi’s Garden Vibe

JuJu Moon

JuJu Moon

7 pm Friday – Pub Lounge
1.30 pm Saturday – Garden Stage
9 pm Saturday – Community Hall
3.30 pm Sunday – Garden Stage

JuJu Moon album launch

JuJu Moon album launch

1.30 pm Saturday – Garden Stage

Justin Bernasconi

Justin Bernasconi

8.30 pm Friday – Obi’s Garden Vibe
10.30 am Saturday – Pub Ballroom – Riffs, Licks & Chops
8.30 pm Saturday – Pub Ballroom
1.30 pm Sunday – The Gem Gallery – workshop

Lady Valiant

Lady Valiant

9 pm Friday – Garden Stage
1 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe

Legends of Perhaps

Legends of Perhaps

10 am Saturday – Garden Stage
2.30 pm Saturday – Children’s Festival

Lisa Lazuli

Lisa Lazuli

11 am Saturday – Quincan Cafe

Lizzie Flynn & The Reckoning

Lizzie Flynn & The Reckoning

2.30 pm Saturday – Garden Stage
9 pm Saturday – Garden Stage
1 pm Sunday – Garden Stage

Lucky Phil

Lucky Phil

7 pm Friday – Curtain Fig Stage
10 am Saturday – Curtain Fig Stage
11.45 am Sunday – Curtain Fig Stage
4.30 pm Sunday – The Gem Gallery – workshop

Lyrebird

Lyrebird

7.45 pm Friday – Pub Ballroom
12.30 pm Saturday – Children’s Festival
10 am Sunday – Obi’s Garden Vibe

Mangrove Jack

Mangrove Jack

11 am Sunday – Pub Ballroom

Michael Waugh

Michael Waugh

3 pm Saturday – Quincan Café
11 pm Saturday – Pub Ballroom
10 am Sunday – Quincan Café – Festival SongCircle
12 noon Sunday – Pub Ballroom

Monsoon

Monsoon

8.30 pm Friday – Curtain Fig Stage
1.15 pm Saturday – TAFE Stage
2.30 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
4.30 pm Saturday – St Mark’s Church, Festival Service

MunsterBucks

MunsterBucks

4.30 pm Saturday – Garden Stage
7.30 pm Saturday – Pub Ballroom
1 pm Saturday – The Gem Gallery – Workshop
3.30 pm Sunday – Pub Ballroom

Niq Reefman

Niq Reefman

11.30 am Saturday – Children’s Festival
1.30 pm Saturday – Curtain Fig Stage
11 am Sunday – Children’s Festival
3 pm Saturday – Allumbah Pocket Cottages – The Space – workshop

Of the Flame – DreamState Circus

Of the Flame – DreamState Circus

6.30 pm Saturday – The Street

Penny Davies & Roger Ilott

Penny Davies & Roger Ilott

2.45 pm Saturday – Pub Ballroom
1.45 pm Sunday – Pub Ballroom
3.30 pm Sunday – The Gem Gallery – Workshop

Poets Breakfast

Poets Breakfast

Saturday morning – at The Fringe
– BYO breaky

Poets Breakfast

Poets Breakfast

Sunday morning – Nick’s Restaurant
(bookings essential)

Political Folk with Tom & Kerryn

Political Folk with Tom & Kerryn

11 am Sunday – Curtain Fig Stage

RedCrow

RedCrow

12 noon Saturday – Pub Ballroom
4.30 Saturday – The Gem Gallery – workshop 1
12.30 pm Sunday – The Gem Gallery – workshop 2
2.30 pm Sunday – Quincan Café

Riffs, Licks & Chops

Riffs, Licks & Chops

10.30 am Saturday – Pub Ballroom

Robert Cini

Robert Cini

11.45 am Saturday – Quincan Café
10 am Sunday – Quincan Cafe – Festival Songcircle

Running with Blue

Running with Blue

7 pm Friday – Garden Stage
12 noon Sunday – Garden Stage

Shirley Lynn

Shirley Lynn

10 am Sunday – Quincan Café – Festival Songcircle

Sing Sing Sing – Penny Davies & Roger Ilott
Sunny Ray

Sunny Ray

10 am Saturday – Obi’s Garden Vibe
12 noon Saturday – Health & Wellness Fair – workshop
4.30 pm Saturday – Children’s Festival
4.30 pm Sunday – Quincan Café

TangoCraze

TangoCraze

11.30 am Saturday – Community Hall – Performance and workshop

TFF McGinty’s Song Writer Competition

TFF McGinty’s Song Writer Competition

10 am Saturday – St Mark’s Church

The Blues Preachers

The Blues Preachers

10.45 am Saturday – Garden Stage
9.15 pm Saturday – Pub Ballroom
4.30 pm Sunday – Pub Ballroom

The Craic – MunsterBucks

The Craic – MunsterBucks

1 pm Saturday The Gem Gallery

The Demon Drink

The Demon Drink

8 pm Friday – Community Hall
11.30 am Saturday – Garden Stage
8 pm Saturday – Garden Stage

The Ironing Maidens Electric Picnic

The Ironing Maidens Electric Picnic

Saturday 3 pm and 7 pm Pitstop Laundromat (across the road)

The Kroovs

The Kroovs

10 pm Friday – Garden Stage
9 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
10.15 pm Saturday – Pub Ballroom

The Pop-Up Ukestra

The Pop-Up Ukestra

1st Workshop 10 am Saturday – The Space – Allumbah Pocket Cottagesl
2nd Workshop 12 noon Sunday St Mark’s Churchl
Performance 3 pm Sunday Garden Stage

The Pop-Up Ukestra

The Pop-Up Ukestra

1st Workshop 10 am Saturday – The Space – Allumbah Pocket Cottagesl
2nd Workshop 12 noon Sunday St Mark’s Churchl
Performance 3 pm Sunday Garden Stage

The Producer – Nigel Pegrum

The Producer – Nigel Pegrum

2 pm Saturday The Gem Gallery

The Wee Johnny’s

The Wee Johnny’s

3.15 pm Saturday – Obi’s Garden Vibe
10 am Sunday – Pub Ballroom

Timothy James Wright

Timothy James Wright

10.45 am Saturday – Obi’s Garden Vibe
3.45 pm Saturday – Pub ballroom

UKE Nomad

UKE Nomad

7.45 pm Saturday – Curtain Fig Stage

Ukulele Laddie – Niq Reefman

Ukulele Laddie – Niq Reefman

3 pm Saturday – The Space – Allumbah Pocket Cottages

Uncle Laurie Padmore

Uncle Laurie Padmore

10 am Saturday – Quincan Café – Workshop
3.45 pm Saturday – Quincan Café

Vocal Mandala – Sunny Ray

Vocal Mandala – Sunny Ray

12 noon Sunday – Health & Wellness Fair

Vocal Technique – Jo Davie

Vocal Technique – Jo Davie

10 am Sunday – St Mark’s Church

Woyaya

Woyaya

2.15 pm Saturday – Curtain Fig Stage

Zumpa

Zumpa

9 pm Friday – Community Hall
7 pm Saturday – Community Hall – Bush Dance
11 pm Saturday – Garden Stage